Ağ Günlüğü

Küskün Deniz, Kızgın Güneş


Yazdığı çocuk kitaplarıyla tanınan Süleyman Bulut`un, Can Çocuk Okul Öncesi Kitapları Dizisi`nden çıkan son kitabı Kocaman Küçük Deniz`de küresel ısınma, çocukların anlayabileceği bir dille anlatılmış…Soğuk Savaş dönemine denk gelen çocukluğum nükleer savaş endişesi ile geçmişti. Duyduğum her siren sesini buna yorar kendimce felaket senaryoları yaratırdım. Çok şükür soğuk savaş sona erdi, çocukluk korkularım vitrinden inip rafa girdi. Şimdi ise çevremdeki çocukların küresel ısınma korkusuyla büyümesine şahit oluyorum.


Çocuk okurların Kayabeyi, Sarıtay gibi kitaplarıyla tanıdığı Süleyman Bulut, yeni kitabı Kocaman Küçük Deniz`de küçükken arkadaşı olan koskocaman bir denizin ufalıp küçücük kalışını anlatıyor. Aslında hikâyenin dört kahramanı var: Pırıl pırıl parlayan bir deniz, dalga sesini seven bir güneş, suda kendi aksini seyreden bir bulut ve elbette ki insan.


Çocuklarla sık sık biraraya geldiğini bildiğim Süleyman Bulut`un gözünden, çocukların küresel ısınma korkusuyla büyüdükleri kaçmamış. Yazar, Kocaman Küçük Deniz`de küresel ısınmayı çocukların anlayabileceği ve ebeveynlerinin de çocuklarına kolayca anlatabilecekleri şekilde hikâyeleştirmiş.

 

İnsanlar denizi küstürdü…


Hikâyeden kısaca bahsetmek gerekirse, pırıl pırıl deniz ile içinde barındırdıkları, güneş ve bulut birbirlerinin varlığından hoşnut bir üçlüdür. Bir gün bu muhteşem üçlünün varlığı insanlar tarafından keşfedilir. Keşifle birlikte işgal de başlar. Her zaman olduğu gibi işin kolayına kaçan insanlar tabiat anaya hor davranırlar. Bugün molozlar yarın çöpler derken bir sabah güneş uyandığında önce dalga seslerini duymaz, sonra aşağıya bakar denizi göremez ve onun kaçtığını düşünür. Oysa deniz kaçmamıştır, bulutun dediği gibi küsmüştür. Buna üzülen güneşin ateşi yükselir. Deniz buharlaşmaya başlar ve bu damlacıklara bulut kucak açar. İnsanlar bunu fark etmekte her zamanki gibi geç kalır. Hatta bilmezden gelirler.


Kocaman Küçük Deniz, Süleyman Bulut`un okul öncesi dizisinde yayımlanan ilk kitabı. Metni Mustafa Delioğlu`nun resimleri süslüyor. Daha önce yazarın Kayabeyi ve Oklu Kirpi ile Konaklı Kaplumbağa kitaplarını da resimleyen Delioğlu`nun çizimleri, kitabın hikâyesi kadar çarpıcı. Okul öncesi çocukların çevrelerini tanımaları, kitabın hikâyesini anlayabilmeleri için metnin ve resmin bir bütünlük sağlaması gerekiyor. Çocuklar sadece metinden değil, resimden de yeni kavramlar öğreniyorlar. Hatta bu resimlere bakıp kendi hikâyelerini yaratıyorlar. Tüm bunlar düşünüldüğünde Kocaman Küçük Deniz yıldızlı pekiyiyi hak ediyor.


Can Çocuk Okul Öncesi Kitapları Dizisi etiketi ile çıkan Kocaman Küçük Deniz, kaliteli kâğıda, büyük harflerle basılmış, görsel açıdan cazip bir kitap. Okul öncesi çocuklara dinlemesi zevkli metinler sunan Kocaman Küçük Deniz, okuma yazmayı yeni öğrenen çocukların da hem okuma hem de çevre sevgisi kazanabileceği bir kitap. Umarım şimdiki çocukların küresel ısınma endişesi benimki gibi vitrinden inip rafa girer.

Ebru AKKAŞ (Taraf, 15.02.2009)